30.000 TL ile Hangi İş Yapılabilir?30.000 TL ile Hangi İş Yapılabilir? : 30.000 TL sermaye ile ne iş yapabileceğini düşünenler için hazırladığımız bu yazı paranızı daha değerli kılacak tavsiyelerle dolu. Paranın kendisini tüketmeden önce yatırım amacıyla kullanılması ve bir işe girilmesi önemli bir konudur. Bundan daha önemlisi ise doğru bir karar ve tercih ile işe girişmektir. Cebinizde bulunan 30.000 TL parayı kat be kat arttırmak, kaybetmemek ve iflas etmemek için altın öneriler.

İşyeri Açmadan Önce

Bir işyeri açmadan önce şirket açmanın genel kuralları ve prosedürleri bulunmaktadır. 30.000 TL sermayeli işler için “basit usul” ya da “şahıs şirketi” işi yapmak en doğru olanıdır. Söz konusu basit usul ve şahıs şirketi konularını muhasebecinize danışarak detaylı olarak öğrenmelisiniz. Özellikle kuruluş aşamasında işini bilen iyi bir muhasebeci ile çalışmak şart.

İşyeri açarken kuruluş masrafları yaklaşık 400 TL tutuyor. Noter ve maliye bakanlığı tarafından her yıl değişen evrak ücretleri için muhasebeci bilgi vermektedir. Her şirketin bir muhasebecisi (ya da mali müşaviri) olmak zorundadır. Bu kişiler ödemeniz gereken KDV, gelir vergisi ve diğer beyanlarla ilgili her ay sizi bilgilendirir, hesaplarınızı tutar, vergiden muaf olabileceğiniz giderlerinizi sizden teslim alarak not eder.

İşyeri açtıktan sonra sürekli ödenecek paralar arasında KDV, gelir vergisi ve Bağkur yer alır. Bağkur her ay ödenen ve şirket sahibinin sigortalı olmasını gerektiren bir sistem. Aylık Bağkur ödeme miktarı 600 TL civarındadır. Şirket sahibi zaten sigortalı ise buna gerek kalmıyor.

1- 30.000 TL ile Market Açmak

Bulunduğunuz semtte bir market ya da büfe açarak 30.000 TL ile kazanç kapısı oluşturabilirsiniz. 2017 yılında 3308 sayılı Mesleki eğitim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile market açmak için ustalık belgesi şartı kaldırıldı. Böylece gerekli şartları taşıyan herkes bakkal ve büfe sahibi olabilir.

Basit usul yöntemi ile Maliye Bakanlığı’nın ilgili birimlerine ve Vergi Dairelerine başvuru yaparak market sahibi olabilirsiniz. Basit usul yöntemi, şahıs şirketi ya da limited şirketi kurmaya göre daha az vergi ödeyeceğiniz anlamına geliyor. Yıl içerisinde alacağınız ürün miktarı 90.000 TL’yi aşarsa ve yıl içerisindeki satış rakamınız 130.000 TL’yi aşarsa şahıs şirketine geçiş yapmak zorunda kalacaksınız (bu veriler 2017 yılı için geçerli olup her yıl artmaktadır).

Eski tabiri ile bakkal açmak için mevzuatta belirlenen gerekli genel şartlar şunlardır;

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Minimum 75 metrekare dükkan yerine sahip olmak,
  • Market içerisinde soğuk ortam için dondurucu ve klima bulundurmak,
  • İşyeri krokisi hazırlatmak (bu kroki ve yerleşim düzeni hep sabit kalacaktır),
  • Elektrik kesintisine karşı jeneratör,
  • Lavabo bölümü.

Gördüğünüz üzere şartlar esas olarak fiziksel özelliklerdedir. Satın alacağınız ürünler için mekanın büyüklüğüne göre ve marketin yer aldığı semtin potansiyel müşterilerine göre çeşitleri çoğaltın. Ekmek ve içecek gibi ürünlerden de ciddi oranlarda kazanç olduğunu belirtelim. Market açarken en büyük giderler ise kira parası ve toptan satın alınan ürünlerin parasıdır. Toptan ürünleri satın almak için Ülker ve Eti gibi firmaların distribütörleri ile mutlaka görüşmelisiniz.

Market önünde sebze ve meyve reyonunun bulunması, bulunduğunuz semtin sosyolojik durumuna göre gazete bulundurulması gibi ekstra hizmetleri mutlaka sağlayın.

Kira, ürün giderleri, çalışan maaşı ve sigortası, market içi donanımların tedariki, vitrinlerin inşası ve market girişinin güzel olarak tasarlanması 30.000 TL ile yapılacak güzel bir iş olarak ortaya çıkar.

2- 30.000 TL ile Büfe Açmak

Büfeler küçük bir alanda ve işlek bir caddede kurulması ile bilinir. Büfe açmak da aynı market açmakta olduğu gibi benzer ruhsat izinlerine tabidir. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre belirlenen bu genel kurallar sağlanmadan büfe açmak için gerekli izni alamazsınız.

30.000 TL ile büfe açmak için gerekli şartlar;

– Raflarınızın hazır ve yerden 15 cm yukarıda olması,

– Soğukta durması gereken yiyecek ve içecekler için soğutucuların bulunması,

– Ekmek varsa ekmek dolabının bulunması,

Başlıca şartlar olarak karşımıza çıkıyor. Büfe açmak için 18 yaşın üzerinde yer almak yeterli. Bununla birlikte her semtte her mevkide büfe açmak için izin alamayabilirsiniz. Özellikle İstanbul gibi metropol şehirlerde kilit noktalarda yer kiralayarak büfe açmak oldukça zordur. Kiralar el yakabilir. Uygun fiyatlı kira ile büfe açarak işlek caddelerde genel tüketim malzemelerini satışa çıkarmak mümkün.

3- 30.000 TL ile E-Ticaret Yapmak

İnternetten yapılan satışlar için bir isim tescil edilmesi, sitenin barınacağı hosting satın alınması ve site içeriğinin düzenlenmesi yıllık yaklaşık 1000 TL – 2500 TL arası maliyet doğurmaktadır. Sanal ortamda kirasız bir dükkan açmak, gerçek hayatta yüksek kiralar ödemekten daha avantajlı olabilir.

İnternet kullanımının hem cep telefonlarından hem bilgisayarlardan yaygın hale gelmesi, tüketim alışkanlıklarını da sanal ortama taşıdı. İnternet üzerinden en çok ilgi gören e-ticaret siteleri gıda ve yiyecek sektöründen ziyade ürün satışı yapan siteler. Bu ürünler arasında giyim sektörü birinci sırada. Diğer sektörleri ise ilgi alanınıza göre ve potansiyel müşterilere göre tespit edebilirsiniz. Bisiklet satışları, araba aksesuarları, hediyelik ürünlerin ya da dekoratif parçaların satılması gibi birçok alternatif üretebiliriz.

30.000 TL para tutarını heba etmemek için öncelikle güçlü bir e-ticaret planı yapılmalıdır. Başlangıç, ilerleyiş ve yükselme aşamaları için hem reklam politikaları hem de satış stratejileri belirlenmelidir. Bu paranın bir kısmı ile sosyal medya hesaplarının geliştirilmesi ve tüketicilere ulaşılması isabetli karar olacaktır. Ayrıca Google Adwords ve çeşitli reklam araçlarını da mutlaka giderleriniz arasına katın. Ne kadar çok kişiye ulaşırsanız o kadar çok kazanacaksınız.

4- 30.000 TL ile Alternatif İş İmkanları

Ortalama bir işyeri açabilmek için 30.000 TL uygun bir fiyat olarak göze çarpıyor ancak İstanbul ve Ankara gibi yerlerde çok kilit mevkilerde kiraların yüksek olduğunu hatırlatmakta yarar var. Alternatif iş imkanları arasında çay ocağı, kafe, giyişi yeri, çiğköfte bayiliği açma gibi alternatifler yer alıyor.

4

İlk yorumu siz yapın

Yorumları Göster

Bir soru sorun veya tartışma başlatın