Kredi çekmek için sigorta süresi kredi limiti maaşın kaç katı soru ve cevaplarKredi çekmek isteyenlerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri, kredi çekmek için sigortalı olma süresi ne kadar ve kredi alırken maaşın kaç katı kredi çekilir bu konulardan bahsedeceğiz işte detaylar. Sigortalı Çalışanlar ve Kredi hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız işte detaylar. Ülkemizde çalışan sayıları ve çalışan sayıları resmi olarak kayıt altına alınmaktadır. Resmi kayıt için birincil çalışma şartı ise sigorta. Sigorta, devlet ve işyeri tarafından birtakım hakların ortaya çıkmasını sağlıyor. Vatandaşı koruyan sigorta aynı zamanda gelir elde edildiğini ve aktif olarak çalışma içerisinde olunduğunu gösterir. Gelir durumunu gösteren sigortalılık ise bankaların kredi verirken esas aldığı en önemli kriterlerden birisidir.

Maaş sahibi olanlar diğer bir ifadeyle gelir belgesi bulunanlar bankalara giderek kredi çekebilmektedir. Maaşı olmayanlar ise konut ve taşıt gibi yüksek meblağ içeren kredileri çekemiyor. Bankalar kredi verirken, vatandaşın borcunu ödeyebilme durumunu da araştırır. Bu yüzden maaş almayanlar kredi hakkından da çoğu zaman yararlanamazlar.

Sigortalı Çalışanlara Maaşın Kaç Katı Kredi Verilir?

Kredi çekerken öncelikle birçok faktörün göz önünde bulundurulduğunu belirtmekte yarar var. Bu faktörlerin neler olduğunu alt başlıkta bulabilirsiniz. Sigortalı çalışan ve düzenli bir gelir elde eden kişilerin kredi durumlarına bir bakalım.

Sigortalı çalışanlar maaşlarının yaklaşık 25 katına kadar kredi çekebilmektedir. Bu oran stabil olmamakla beraber genel bir fikir edinme açısından önemlidir. Her banka kendi politikaları çerçevesinde farklı limitlere sahip. Bu limitler kredi isimlerine göre de değişiyor. Örneğin 3.000 TL maaş alıyorsanız ve 100.000 TL konut kredisine ihtiyacınız varsa bankadan olumsuz bir cevap almanız mümkündür. Yine benzer şekilde 2.000 TL maaş alan birisinin, 75.000 TL taşıt kredisi çekmesi de zor görünmektedir. Bununla birlikte çekilebilecek kredi limitini arttırmanın birtakım yolları da var. Alt başlıklarda bu yöntemleri bulabilirsiniz.

Sigortalılara kredi veren bankalar ne kadar kredi veriyor ya da maaşın kaç katı kredi veriyor konusunda farklı uygulamalar var. Özellikle devlet bankalarının daha sıkı davrandığı, özel bankaların ise kredi kullanımı konusunda kolaylıklar sağladığı bilinmektedir. Bu yüzden herhangi bir bankadan ret cevabı gelse bile farklı bankaları dolaşarak kredi imkanlarını ve limitlerini öğrenmekte yarar vardır.

Sigortalı Çalışanlar Başvuruda Kredi Limitini Nasıl Arttırabilir?

Bankanın maaşa ve gelir belgesine oranla verdiği kredi miktarı sizi tatmin etmiyorsa ve yetersiz geliyorsa bu kredi limitini arttırmanın bazı yolları var. Bazı bankalar eşlerin maaş durumunu da kabul etmektedir. Kredi başvurusu yapan kişinin eşi de sigortalı çalışansa, eşin gelir durumunu da bankaya ibraz edebilir. Örneğin kredi başvurusu yapacak kişi 2.000 TL ve eşi 1.500 TL maaş alıyorsa, bazı bankalar ikisinin toplamını yani 3.500 TL’yi esas alarak kredi sunabilmektedir.

Bir diğer önemli nokta ise bazı bankaların maaş belgesi yanında ek gelir kaynaklarını da kabul ettiği bilinmektedir. Herhangi bir yerden ek gelir varsa, örneğin kira geliri elde ediyorsanız bu durumu da bankaya ibraz ederek kredi limitini arttırabilirsiniz.

Sigortalı Çalışanlar Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

Öncelikle tüm bankaların faiz oranları ve başvuru kriterleri farklı olduğundan, birkaç banka ile görüşmekte yarar var. Örneğin aldığımız duyumlara göre Vakıfbank bazı krediler için diğer eşin gelir belgesini yok saymaktadır. Bazı bankalar ise her iki eşin de gelir belgesini kabul ediyor.

Kredi çekmek isteyen sigortalı vatandaşların kredi notu, ilgili banka tarafından uygun görülmelidir. Daha önceden kalan borçlar sebebiyle ya da geçmişte aksatılan borçlar nedeniyle kredi notları olumsuz hanelere düşebiliyor. Olumsuz puana sahip vatandaşlar ise konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi çekerken sorunlar yaşayabilir. Bu yüzden kredi araştırması yapmadan önce kredi notunu öğrenmek daha doğru olacaktır. Ardından ise faiz oranlarını hem online hem de bankalara uğrayarak karşılaştırmalısınız.

Bankalardan kredi çekmek için kaç ay sigorta olması gerekiyor?

Bankalardan kredi başvurusu yapmak ve kredinizin onaylanması için, en az 4 veya 6 ay sigortalı olmanız gerekiyor, bir kaç aylık sigortalı olduğunuzda ise kredi çıkma olasılığı azalıyor, ama belirtilen süre kadar çalışmışlığınız bulunuyorsa, kredi onaylanma olasılığı yükseliyor, tabi ki kredi puanınız bunun yanında önemli etkenlerden.

21

İlk yorumu siz yapın

Yorumları Göster

Bir soru sorun veya tartışma başlatın