Kredi Sicil Affı ne zaman Kredi sicil affından kimler yararlanacakKredi Sicil Affı ne zaman Kredi sicil affından kimler yararlanacak: Kredi sicil affı nedir,Kredi sicil affı bankalara borçlu durumda olanların bu borçlarını tamamen ödemesi koşulu ile yeni temiz bir sayfa açılması anlamına geliyor. Ocak ayında Resmi Gazetede yayınlanarak tüm bankalara ve vatandaşlara tebliğ edilen düzenlemeye göre kredi sicil affı hayatımıza girdi. Bankalara olan borçların ödenmemesi sebebiyle olumsuz sicil notuna sahip olanlar ve kara listeye düşenler artık kredi çekebilecek, kredi kartı çıkarabilecek.

Bankalara olan borçların kapsamı ise kredilerdir. Kredi kartı da kredi kapsamında değerlendirilerek sicil affı kapsamına girmektedir. Konut, taşıt, ihtiyaç kredisi ya da herhangi bir kredi nedeniyle geçmişte ödeme zorluğu yaşayanlar tüm borçlarını ödeyerek kredi sicil affından yararlanabilir. Bu sayede bankalar geçmiş ilişkilere ve sicil notuna bakmadan kredi verebilecek.

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Sona Eriyor?

27.01.2017 tarihinde başlayan kredi sicil affı uygulaması 6 ay süre ile sınırlı tutuldu. Sürenin kısa tutulması şüphesiz borçluların borçlarını ödemesi için teşvik niteliğinde. Bankalara borcu olanlar kredi borçlarını ödeyip yaftan yararlanmak istiyorsa 27 Temmuz 2017 tarihine kadar bankalara giderek başvuru yapabilir.

Temmuz ayında sona erecek olan kredi sicil affı başvuruları yine uzatılır mı uzatılmaz mı bilinmez ama halihazırda bir işe yaradığını söylemek de oldukça güç. Kanuna rağmen bankaların sicil affına yanaşmaması ne yazık ki müşteriyi mağdur etmektedir. Bankaların bu tavrına rağmen bankalardan aldığımız cevap ise kanunda taktir yetkisi tanındığı yönündedir. Kredi sicil affı konusunda bankalara taktir yetkisi verildiğinden, banka istemezse başvuruyu direk reddedebiliyor.

Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanabilecek?

TBMM tarafından kabul edilen kanuna göre bankalara kredi kartı borcu ve kredi borcu olanlar sicil affından yararlanabilecek. Gerçek ve tüzel kişiliğe sahip herkes bu sicil affından yararlanabilecek. Gerçek kişiliğe sahip tüm vatandaşlar konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi başta olmak üzere tüm eski borçlarını kapattıktan sonra bankaya gidip sicil affı başvurusu yapabilir.

Gerçek kişilerin dışında ticari faaliyetlerini yürütürken kredi çeken işletmeler ve ticari kuruluşlar da sicil affından yararlanabiliyor. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin işletme giderlerini karşılamak için sürekli kredi çektikleri bilinmektedir.

2017 yılı itibariyle sicil affından yararlanabilecek borçlu sayısı 15.000.000 kişiye yakındır. Azımsanmayacak bir miktar olan bu sayı ülkemizde borcunu ödeyememiş kişi sayısını da gözler önüne seriyor.

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi sicil affı başvurusu yapmak için kredi borcunuz yad a kredi kartı borcunuz hangi bankaya ise o bankaya giderek bireysel müşteri temsilcisi ile görüşmelisiniz. Bireysel müşteri temsilcisi borçlarınızı kontrol ettikten toplam maliyeti hesaplayacaktır. Eğer borçlarınızı ödemekte güçlük çekiyorsanız “kredi yapılandırma” imkanından faydalanabilirsiniz. Kredilerin yapılandırılması ile yeni bir kredi çekmiş olsanız bile tüm borçlardan kurtulma imkanı doğacaktır.

Bireysel müşteri temsilcisi durumunuzu değerlendirdikten sonra başvurunuzu alabilir. Başvuruların alınıp alınamayacağı konusunda ne yazık ki standart yok. Kanunda yer alan ve bankalara taktir yetkisi tanıyan madde sebebiyle kredi sicil affı başvurusu almayan bankalar ortaya çıktı. Banka şubelerine kredi sicil affı başvurusu için gittiğinizde doğrudan ret cevabı almanız olağandır.

İlgili Kanun Maddesi ne Diyor?

Resmi Gazetede yayınlanan 27 Ocak 2017 tarihli 6770 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da sicil affını açıkça yazan ilgili madde ise şu şekilde:

“GEÇİCİ MADDE 1- (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrı nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayabilir.”

4

İlk yorumu siz yapın

Yorumları Göster

Bir soru sorun veya tartışma başlatın