Memurdan Kefil İstemeyen BankalarMemurdan Kefil İstemeyen Bankalar: Hayatın her evresinde ev planları, araba arzusu ya da farklı ihtiyaçlar sebebiyle ekstra paralara ihtiyaç duyabiliriz. Kimimiz evlilik döneminde evlenmek için borç para arayışını sürdürürken kimisi de mevcut yatırımlarını biraz daha arttırabilmek amacıyla ilave paralar arar. Bankalar tarafından sunulan kredi imkanı ise bu noktada imdadımıza yetişen ve göz kırpan finans araçlarıdır. Kredi finans kaynakları sayesinde memura kefilsiz kredi veren bankalar ortaya çıkmıştır. ING Bank, Denizbank, Akbank, İş Bankası, QNB Finansbank, Vakıfbank gibi önde gelen bankaların memurlara özel teklifler sunarak kampanyalar yaptığı bilinmektedir.

İhtiyaç Kredisinde Kefil İstemeyen Bankalar

Ev satın alma işlemleri haricinde hayatın normal akışında farklı ihtiyaçlar oluşabiliyor. Düğün masrafları ve yatırım ihtiyaçları başta olmak üzere birçok konuda ihtiyaç kredisi gerekebilir. Bu yüzden birçok bankanın ihtiyaç kredisi olanakları ve kampanyaları bulunmaktadır. Memurlara kefilsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar ise bu piyasayı daha canlı hale getirerek müşterinin de yüzünü güldürmektedir.

Bankadan bankaya değişmekle beraber ihtiyaç kredisi için istenen evraklar arasında gelir durumunu gösterir belge de yer alabilir. İhtiyaç kredisi çekmek isteyen devlet memuru kendi bordrosunu ibraz ederek bu evrakı sunabilir. İhtiyaç kredisi çekmek için bankaya başvuru yaptığınızda kredi notunuzda sorun oluşmuyorsa ve gelir belgeniz olumlu karşılanıyorsa kefilsiz ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

– ING Bank

ING Bank tarafından sadece 3 adımda ihtiyaç kredisi sahibi olabilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden ya da internet bankacılığı üzerinden ING Bank kefilsiz ihtiyaç kredisi sayfasını açılarak T.C. Kimlik No, Doğum Tarihi, Cep Telefonu, Doğrulama Kodu bilgilerinin girilmesi yeterli oluyor. Cep telefonu girildikten sonra SMS ile gelen doğrulama kodunu ekrandaki forma girdiğiniz an başvurunuz alınır.

ING Bank kefilsiz ihtiyaç kredisi başvurunuz onaylandığında 48 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır. İhtiyaç kredisi faiz oranı ise Findeks kredi notunuza göre %1,09 ile %1,59 arasında değişen oranlardadır.

– Denizbank

Denizbank kefilsiz ihtiyaç kredisi için web üzerinden başvuru imkanı var. Denizbank bireysel bankacılık bölümünden bireysel kredilere gittiğiniz taktirde T.C. Kimlik Numarası ve Cep Telefonu Numarası ile başvurunuzu başlatabiliyorsunuz. Başvuru sonucunda 48 aya kadar vade seçeneği ve 55.000 TL limite kadar Denizbank kefilsiz ihtiyaç kredisi imkanı doğmaktadır.

– Vakıfbank

48 ay vade seçeneği bulunan Vakıfbank kefilsiz ihtiyaç kredisi oldukça farklı bir konsepte sahip. Bu krediyi aylık ödemek yerine belirlediğiniz ödeme periyotlarına ve ödeme miktarlarına göre ödeyebilirsiniz. Çektiğiniz krediyi 3 ayda bir ödeyebilir ya da her ay farklı miktarlarda para yatırarak ödeyebilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapabilmek için T.C. Kimlik Numarası, Cep Telefonu Numarası, Onay Kodu bilgilerinin eksiksiz girilmesi gerekiyor.

Bir devlet bankası olması sebebiyle Vakıfbank kurallarının biraz daha katı olduğu göze çarpıyor. Kefil istenmese de bu kredi teminat karşılığında verilmektedir. Ayrıca düzenli gelir sahibi olmayanlar Vakıfbank taksitli ihtiyaç kredisinden yararlanamazlar.

– Akbank

Akbank’ta bir banka hesabınız varsa Akbank internet sitesi üzerinden hesabınıza kefilsiz ihtiyaç kredisi talimatı verebilirsiniz. Akbank web sitesine gittiğinizde T.C. Kimlik Numarası ve Cep Telefonu Numarası ile müracaat ederek cep telefonuna gelen onay kodu ile talebinizi onaylayın. Akbank kefilsiz ihtiyaç kredisi için belirlenen üst limit 20.000 TL para miktarı ile sınırlıdır.

Konut Kredisinde Kefil İstemeyen Bankalar

Günümüzde memurlara kefilsiz konut kredisi veren banka sayısı oldukça fazladır. Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank, QNB Finansbank, Denizbank, Odeabank, Halkbank, ING Bank kefilsiz konut kredisi veren önde gelen bankalardır. Neredeyse tüm bankalar kefilsiz konut kredisi seçeneği sunarlar.

Gelişen konut anlayışı ve banka stratejileri, kefilin ortadan kaldırılarak yerine ipotek olgusunu getirdi. Memurlar ve tüm herkes bankadan konut kredisi çekecekleri zaman konut kredisine karşılık ipotek talebiyle karşılaşabilirler. Buda kefilsiz gibi görünen kredilerin bir nevi kefil gösterilmesi gibidir.

İpotek, konut kredisinin ödenmeme ihtimaline karşılık olarak satın alınan ev üzerinde hak iddia edilmesidir. Tamamen yasal süreçle işleyen hak iddiası, borçlu kişinin konut kredisi borcunu 3 ay gibi uzun süre ödememesi ya da banka ile yapılan sözleşmenin maddelerine aykırı davranması sebebiyle oluşmaktadır.

Yeni bir ev alarak kira derdine son vermeyi isteyen ya da yeni bir ev daha satın alarak yatırımını arttırmak isteyen kişiler konut kredisi çekmek için bankaların kapısını çalmaktadır. Bankaların genel itibariyle başvuru sahibinden istedikleri evraklar ve şartlar bellidir. Konut kredisi çekmek isteyenlerin, gelir durumlarını gösteren belgelerini mutlaka bankaya sunması gerekiyor.

Özetlemek gerekirse yaş tahtaya basmak istemeyen bankalar kefilsiz konut kredisi sunsa bile karşılığında bağlayıcı özelliği bulunan ipotek konusunu gündeme getirirler. İpotek sayesinde banka, ödemesini alamasa dahi icra yoluyla eve el koyabilir.

Kredi Notunun Etkisi

Eğer kredi notunuz düşükse bankalar size kredi vermek istemeyebilir. Çekilen kredilerin geri ödemesi sağlıksız işlerse, sahip olunan kredi kartı için ödemeler gününde yapılamazsa, banka ile kurulan borç ilişkisinde sözleşme şartlarına uyulmazsa kredi notunuz düşmektedir. Kredi notunun düşük olması ise “çekilecek kredi miktarını” etkiler. Kredi notu en riskli sınıfında olanlara ise bazı bankalar doğrudan ret cevabı vererek kredi talebini onaylamaz.

Kredi notları bir vatandaşın bankalar ile arasının ne kadar iyi olup olmadığı gösteren bir puan sistemidir. Söz konusu puan sisteminde toplam 5 kategori yer almaktadır. Puanlama sisteminin nasıl çalışacağı ise kredi türlerine, kredi kartlarına, borç miktarlarına vb. durumlara göre değişkenlik göstermektedir.

1995 yılında iki elin parmağını geçmeyen bazı bankaların katılmasıyla temelleri atılan ve günümüzde 160’a yakın bankanın katılım gerçekleştirdiği Kredi Kayıt Bürosu (KKB), kredi notlarının tutulduğu birimdir. En riskli, orta riskli, az riskli, iyi, çok iyi olmak üzere 5 kategoride sınıflandırılan vatandaşlar, kredi çekerken veya kredi kartı işlemlerini yaparken bu kategorilerle karşılaşır. Kefilsiz kredilerden yararlanmak isteyen devler memurlarının tüm bu hususlara dikkat ederek hareket etmelerinde yarar olacaktır.

Kefilsiz Kredi Veren Banka Kampanyaları

Ülkemizde yaklaşık 160 tane banka yer almaktadır. BDDK kurallarına uygun olarak faaliyetlerini sürdüren bankalar aynı zamanda birbiriyle rekabet içerisindedir. Bu rekabetin bir parçası olarak hem konut kredilerinde hem ihtiyaç kredilerinde kampanyalar düzenleniyor. Bankaların web sitelerini güncel olarak takip ederek kampanyalardan haberdar olmalısınız.

Bazı bankalar genel olarak kefilsiz kredi sunmasa bile belirli dönemlerde ve özellikle bayram, düğün zamanlarında uygun faiz oranlarıyla kefilsiz kredi sunmaktadır. Kefilsiz krediler sayesinde kimseyi borç yükü altında bırakmayarak kolaylıkla paranızı çekebiliyorsunuz.

Devlet memuru olarak görev yapan kimseler aynı zamanda her ay düzenli olarak maaş alan kişileri kasteder. Devlet memurlarının aldıkları maaşlar ise özel sektörle kıyaslandığında ortalamanın üzerinde sayılmaktadır. Böyle bir ekonomiye sahip devlet memuruna, devlet bankaları ve tüm özel bankalar daha ılımlı yaklaşmaktadır. Ilımlı yaklaşım bir sonucu olarak ise kefilsiz kredi veren bankalar ortaya çıkmıştır.

Her bankanın çalışma parametreleri birbirinden epey farklılıklar gösterir. Bu parametreler ilgili bankanın genel müdürlük kararları ve ülkenin ekonomik politikaları ile şekillenir. Bankaların en büyük kazanç kapısı faiz gelirleridir. Faizle işleyen ve gelir elde eden bankalar kredi verirken birtakım hususlara dikkat etmek zorundadır. Bankanın kredi verdiği kişilerden alacağını geri alamaması ya da düzensiz ödemeler alması bir sorun teşkil eder. Dolayısı ile bankalar kredi verirken bazı şartlar ve koşullar belirler.

18

İlk yorumu siz yapın

Yorumları Göster

Bir soru sorun veya tartışma başlatın