Sigortasız Biri Konut Kredisi Çekebilir Mi?sigortasız kredi-44

Sigortasız Biri Konut Kredisi Çekebilir Mi: Herkesin aklına takılan soru, sigorta olmadan konut kredisi (Ev kredisi) çekilir mi, konut kredisi almak için mutlaka sosyal güvenlik kurumlarından birine kaydı olması gerekli mi? işte tüm bu sorulara yanıt aradık işte detaylar. Konut satın almanın neredeyse imkansız hale geldiği günümüzde, yüksek konut kredisi faiz oranları olmasına rağmen insanlar kredi kullanarak ev sahibi olmaya çalışmaktadır.

Kredi kullanmak için şartlar daha da zorlaşmışken, sürekli yükselen ev fiyatları özellikle büyük şehirlerde ev sahibi olmayı imkansız hale getirmektedir. Bu nedenle bir çok kişi ev sahibi olmak için tercih ettiği kredileri, faizleri yüksek olsa da tercih etmektedir.  Konut kredileri, bir çok şarta bağlıdır. Bu şartlar arasında yer alan önemli hususlardan biri de, belgelenebilir geliri olan kişilerin kredi başvurusu yapmasıdır.

Yani sigortası olmayan ama geliri ya da konutu olan kişiler konut kredisi kullanırken, hiçbir belgelenebilir geliri olmayanlar ise kullanamaz.

Konut Kredisi Çekmek İçin Aranan Şartlar

Konut kredisi alma şartları her bankada aynıdır. Ancak bazı bankalar ek belgeler talep edebilir.

Ortalama olarak konut kredi çekebilmeniz gereken bankaların talep ettikleri belgeler ;

  • Gelir belgeniz, maaş bordrosu, serbest meslek geliri, kira gelirleri ve hane halkının gelirleri,
  • Satın alacağınız ev ile ilgili ekspertiz raporu,
  • Üzerinize kayıtlı olan ev ya da araç gibi tapularınızın fotokopisi,
  • % 20 – 25 oranında peşinat miktarı,
  • Kat irtifakı tapusu ve belgeleri
  • Gider ve gelirlerinizin durumunu gösteren mali tablo.

Bu belgelere ek olarak yine bir çok belge talep edilebilir. Bu nedenle istediğiniz ev ile ilgili detaylı ruhsat ve belgelendirmeler konusunda ne kadar çok detay öne sürerseniz, o kadar etkili bir sonuç alırsınız.

Konut Kredisi Vadeleri

Konut kredilerinin bir çok farklı vade seçeneği bulunmaktadır. Bankadan bankaya değişebilen ve bir çok farklı vade seçeneği ile daha az taksitlerle ödenebilen krediler, bir çok kişi için uzun vadeler tercih edilerek kullanılır.

Kredinin vadesi uzadıkça, ödeyeceğiniz faiz oranı da artacaktır. Ama bunun yanında aylık taksitler de düşecektir. Konut kredisi vadeleri 300 aya kadar uzamaktadır. Bazı bankalar 300 aya kadar vade seçenekleri sunmaktayken, bazıları da 120 ay vadeden fazlasını vermezler.

Eğer geliriniz 10 bin liraysa ve gideriniz 5000 liraysa, en fazla 3 bin liraya kadar kredi taksiti ödeyebilirsiniz. Kredi miktarı değerlendirilirken, borçluluk durumu da dikkate alınmaktadır.

Konut Kredisi Geri Ödeme ve Ara Ödemeleri

Konut kredileri ya da diğer ihtiyaç kredilerinde ara ödemeler yapmak mümkündür. Ara ödemeler daha küçük taksitlerle ödeme yapmanızı sağlarken, kredi vadenizin de kısalmasına yardım edebilir.

Ancak dikkat etmeniz gereken bir husus vardır ki bu da kredi kapatma faizi adı altında istenen ödemelerdir. Aslında yasal olmayan ancak ödenmemesi durumunda kredi kapama işlemlerinin yapılmamasına neden olan bu kesinti ile ilgili, tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Kredinizi erken kapatmanız, kalan kredi faizlerini de ödemek zorunda olmamanız anlamına gelmektedir.

5

One Response

Yorumları Göster
  1. Hakan
    4 Ocak 2019

Bir soru sorun veya tartışma başlatın