Türkiye’de Bulunan Yabancı Bankalar (Liste)Türkiye’de Bulunan Yabancı Bankalar: Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar genel olarak kamusal sermayeli, özel sermayeli, yabancı sermayeli olmak üzere üçe ayrılır. Bu kategorilerin dışında ise kalkınma ve yatırım bankaları yer almaktadır. Bir bankanın yabancı ya da yerli banka olması, kuruluş aşamasındaki hisse oranları ile ilgilidir. Bankanın yabancı banka statüsü taşıması için yönetim kurulunda Türk vatandaşı olmayan yatırımların çoğunlukla olması ve hisselerin çoğunluğunun yabancı yatırımcıda olması gerekiyor.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından başvurusu onaylanan ve ülkemizde faaliyet gösteren yabancı banka sayısı 20’dir. Ülkemizde bankası bulunmayan ancak şubesi bulunan banka sayısı 5 iken, Türkiye’de kurulup Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren banka sayısı 15’tir.

Şimdi bu bankalara 2017 Haziran verileri ışığında bir göz gezdirelim. Hangi yabancı bankanın kaç tane şubesi var istatistik verileri bu bankaların Türkiye Bankalar Birliği’ne bildirdikleri veriler ışığında yazılmıştır. Türkiye’deki yabancı sermayeli bankaları sizin için sıraladık.

1. Alternatifbank A.Ş. (ABank)

Tabelalarda ABank olarak görmeye alıştığımız Alternatifbank ülkemizde faaliyet gösteren en tecrübeli bankalardan birisidir. 1991 yılında kurulan banka, 2013 yılında Katar’ın dünyada söz sahibi güçlü bankalarından birisi olan The Commercial Bank tarafından satın alındı. 2016 sonrasında daha güçlü bir yapıya kavuşan banka ilerleyen yıllarda adından daha sık söz ettireceğe benziyor.

Bireysel ve kurumsal krediler, ticari finans hizmetleri, emeklilik ve sigorta hizmetleri başlıca Alternatifbank ürünleridir. Ülkemizde yer alan toplam şube sayısı ise 53 tanedir. Yurtdışında şubesi bulunmuyor.

2. Arap Türk Bankası A.Ş. (A&T Bank)

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya yönelik güçlü hizmetler sunan Arap Türk Bankası, bu bölgelerde yatırım yapmak isteyenler için ticari kredi çözümleri ve finans hizmeti sunuyor. 1977 yılında kurulan bankanın ülkemizde yer alan toplam şube sayısı ise 7 tanedir. Yurtdışında şubesi bulunmuyor. Bankanın aktiflerinin çoğunluk payı The Libyan Foreign Bank markasına ait. Türkiye İş Bankası ve T.C. Ziraat Bankası ise diğer iki ortak olarak söz sahibidir.

3. Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Turkey A.Ş.

Türkiye’de Japonya’nın bir numaralı finans devi MUFG tarafından 2013 yılında kurulan banka ülkemizin en genç yabancı sermayeli bankalarından birisi. Özellikle ithalat ve ihracat alanında faizli krediler sunan banka, vadeli ve vadesiz mevduat hesaplarıyla da hizmet vermektedir. Toplam şube sayısı ise şu an için sadece 1 tane. Yurtdışında şubesi bulunmuyor.

4. Burgan Bank A.Ş.

1989 yılında kurulduğunda Tekfen Yatırım Finansman Bankası A.Ş. ismi ile faaliyet sürdüren banka 2012 yılında tüm hisselerin Burgan Bank Grubu tarafından satın alınmasıyla isim değiştirdi. Burgan Bank bankacılık hizmetlerinin ana ekseninde ticari ve kurumsal finans hizmetleri var. Ülkemizde yer alan toplam şube sayısı ise 47 tane olan bankanın yurtdışında şubesi bulunmuyor.

5. Citibank A.Ş.

Dünyanın yakından tanıdığı Citi Group tarafından yabancı sermayeli bir banka olarak esas faaliyetleri 1981 yılında başladı. Citibank A.Ş. kurumsal ve ticari para politikalarına yönelik adımlar atmaktadır. Türkiye’de yer alan toplam şube sayısı ise 7 tanedir. Yurtdışında şubesi bulunmuyor.

6. Denizbank A.Ş.

Rus şirket Sberbank Grubu tarafından 2012 yılında satın alınan Denizbank A.Ş. yabancı sermayeli bankalar arasında en çok şube sayısına sahip ikinci bankadır. Ülkemizde yer alan 695 şubesiyle konut, ev, ihtiyaç kredileri, kredi kartı seçenekleri, mevduat hesapları, yatırım olanakları başlıca sunduğu hizmetleridir. Yurtdışında şubesi bulunan nadir yabancı sermayeli Türk bankalarından olan Denizbank 1 adet yurtdışı şubeye sahiptir.

7. Deutsche Bank A.Ş.

Almanya’nın ve dünyanın en büyük bankaları arasında bulunan Deutsche Bank ülkemizde yer alan toplam 7 şube sayısı ile hizmet veriyor. Yurtdışında şubesi bulunmuyor. Lisans değişikliği yaparak 2004 yılında şubelerini açmaya başlayan bankanın Türkiye faaliyetlerinin tamamına yakınını ise kurumsal finans hizmetleri kapsamaktadır.

8. Finans Bank A.Ş.

Bugün Hüsnü Özyeğin ismini ülkemizde bilmeyen finans uzmanı yok. Özyeğin ile 1987 yılında başlayan Finansbank yolculuğu, 2016 yılında Katar’ın zengin bankalarından birisi olan Qatar National Bank ile kesişti. Aktiflerin tamamı Qatar National Bank tarafından satın alındıktan sonra bankanın ismi QNB Finansbank olarak değiştirilmiştir. Kredi çeşitleri, Enpara, kredi olanakları, sigorta çeşitleri, bireysel emeklilik hizmeti başlıca QNB Finansbank hizmetleridir. Ülkemizde yer alan toplam şube sayısı ise 587 tanedir. Yurtdışında şubesi bulunan nadir yabancı sermayeli Türk bankalarından olan QNB Finansbank 1 adet yurtdışı şubesine sahiptir.

9. HSBC Bank A.Ş.

İngiltere’nin efsane bankası HSBC ülkemizde 1990 yılında faaliyetlerine başladı. Bugün toplam şube sayısı ise 86 tanedir. Yurtdışında şubesi bulunan nadir yabancı sermayeli Türk bankalarından olan HSBC 4 adet yurtdışı şubeye sahiptir. Bankanın hizmetleri arasında tüm finansal araçlar yer almaktadır.

10. ICBC Turkey Bank A.Ş.

Çin’in ve dünyanın en fazla aktif paraya sahip bankası olan ICBC, gelişen küresel ekonomi ışığında ülkemizdeki faaliyetlerine 2015 yılında start verdi. Ülkemizde yer alan toplam şube sayısı kısa sürede 44 şubeye ulaştı. Yurtdışında şubesi bulunmuyor.

11. ING Bank A.Ş.

ING Grubu ve Oyak Grubu iştiraki ile 2007 yılında faaliyetlerine başlayan ING Bank A.Ş. tüm geleneksel bireysel ve kurumsal banka hizmetlerini sunmaktadır. Ülkemizde yer alan toplam şube sayısı ise 266 tanedir. Yurtdışında şubesi bulunmuyor.

12. Odea Bank A.Ş.

2012 yılında birçok şirketin ortaklığı ile kurulan bankada en büyük pay sahibi Bank Audi SAL grubudur. Odebank, kredi ve finans konularında tüm geleneksel banka hizmetlerini sunarak büyüdü. Ülkemizde yer alan toplam şube sayısı 52 tanedir. Yurtdışında şubesi bulunmuyor.

13. Rabobank A.Ş.

Uluslararası gıda ve tarım finansmanı konusunda faaliyet gösteren Hollandalı yatırımcı Rabobank Grubu tarafından 2014 yılında kurulmuştur. Ülkemizde sadece 1 tane şube ile gıda ve tarım konusunda kurumsal destek hizmeti sunmaktadır.

14. Turkland Bank A.Ş. (T-Bank)

Arab Bank ve BankMed ortaklığı ile 2006 yılında satın alınan banka özellikle perakende ticaret konusunda farklılık oluşturmuştur. Perakende ticaret, kurumsal bankacılık ve ticari bankacılık hizmetleri bulunmaktadır. Ülkemizde yer alan toplam şube sayısı ise 33 tanedir. Yurtdışında şubesi bulunmuyor.

15. Türkiye Garanti Bankası A.Ş.

Garanti Bankası 1946 yılından gelen büyük bir tecrübeye sahip. İş Bankası’nın ardından en büyük ikinci özel banka olan Garanti özellikle “Bonus Kredi Kartı” ile farkındalık oluşturdu. En büyük hissesi BBVA grubunda iken ikinci en büyük ortağı ise Doğuş grubudur.  Garanti’nin ülkemizde yer alan toplam şube sayısı ise 959 tanedir. Yurtdışında şubesi bulunan nadir yabancı sermayeli Türk bankalarından olan Garanti Bankası 9 adet yurtdışı şubeye sahiptir.

16. Bank Mellat

Bir İran bankası olan ve ülkemizdeki faaliyetlerine 1982 yılında başlayan Bank Mellat, Türkiye’de banka bulundurmuyor. Ağırlıklı olarak ithalat ve ihracat üzerine odaklanan banka Türkiye’de 3 tane şubesiyle yabancı sermayeli banka statüsündedir.

17. Habib Bank Limited (HBL)

HBL İstanbul adı ile anılan bu Pakistan bankasının geçmişi 1983 yılına dayanıyor. Bireysel ve kurumsal bankacılık hizmetleri sunan HBL, Türkiye’de banka bulundurmuyor. Türkiye’de 3 tane şubesiyle yabancı sermayeli banka statüsündedir.

18. Intesa Sanpaolo S.p.A.

Bir İtalya bankası olan Instesa Sanpaolo, Türkiye’deki ilk ve tek olan şubesini 2015 yılında açarak faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’de bankası olmayan yabancı sermayeli banka statüsündedir.

19. JPMorgan Chase Bank N.A.

ABD’nin ve dünyanın en büyük bankalarından birisidir. Türkiye’de bankası olmayan yabancı sermayeli banka statüsündedir. 1 adet şube ile İstanbul’da hizmet vermektedir.

20. Société Générale (SA)

Paris merkezli bu banka Türkiye’de bankası olmayan 1 tane şube sayısı ile hizmet veren yabancı sermayeli banka statüsündedir.

Türkiye’deki Tüm Bankaların Listesi

18

İlk yorumu siz yapın

Yorumları Göster

Bir soru sorun veya tartışma başlatın