Ziraat Bankası hakkında bilgiZiraat Bankası hakkında bilgi: Ziraat bankası kuruluş tarihi şube sayısı, eft kodu ve ziraat bankası tarihi hakkında kısa bilgiler. Türkiye Cumhuriyetine ait olan ve ülkemizin en büyük bankalarından olan Ziraat Bankası, 1863 yılında Osmanlı döneminde kurulmuştur. Ziraat Bankası, ayrıca o dönemde kurulan ilk banka özelliğini de taşımaktadır.

1863 yılında Ahmet Şefik Mithat Paşa tarafından Pirot Kasabasında kurulan Ziraat Bankası, karşılık yardımlaşma esasına göre imece geleneğinden esinlenip kuruldu. 1967 yılında, Memleket Sandıkları Nizamnamesi kanunu yürürlüğü girince, Osmanlı Devleti’nin her yerinde sandıklarla faaliyet gösterilmeye başlandı.

Ziraat Bankası, resmi olarak ise 15 Ağustos 1888 tarihinde kuruldu. Bu tarih itibariyle menafi sandıklar kaldırıldı ve yerine modern bir finans kuruluşu Ziraat Bankası kuruldu.  Sandıklar, bu tarihte banka şubelerine dönüştürüldü.

1. Dünya Savaşının kaybedilmesiyle birlikte, işgal edilen topraklardaki Ziraat Bankası şubeleri, Yunanlılar tarafından İzmir’de kurulan İdare Merkezine bağlandı. 1920’de TBMM’nin açılmasıyla, şubeler Ankara’ya bağlandı. 1924 yılında çıkarılan kanunla, Ziraat Bankası, Anonim Şirket haline getirildi. Ziraat Bankası en büyük sıçramasını ise 1975 yılında Hamburg’da bir temsilcilik açması ile gerçekleştirdi. Aynı zamanda Kıbrıs’ta da 3 şube açıldı

Bu dönemde Ziraat Bankası, Türkiye toprakları dışında yurtdışına da yayılarak şubeler açmayı sürdürdü. Banka 1977 yılında ise yerinden yönetim anlayışına geçti. Bölge müdürlüklerinin açılmasıyla birlikte, 1981 yılında bankanın ilk müzesi de kuruldu.

Ziraat Bankası 1988 yılında çiftçiye destek vermeye başlayarak tarımı desteklemeye yönelik ilk çalışmalarını yapmaya başladı. Banka, ilk kredi kartını ise 1989 yılı itibariyle verdi. Bu yılda tüketici kredileri verilmeye başlanıp, altın alım satımı da yapılmaya başlandı.  Bankanın bu yılda ilk yatırım fonu da kuruldu. 2001 yılında Ziraat Bankası, Türkiye Emlak Bankası ile birlikte birleşti. Birleşme sonundaysa Emlak Bankası kapatıldı.

Ziraat Bankası Yurtdışı Şube ve Temsilcilikleri

New York Şubesi, Londra Şubesi, Bulgaristan Yöneticiliği, Bağdat Şubesi, Tiflis Şubesi, KKTC Yöneticiliği, Erbil Şubesi, Yakın Doğu Üniversitesi Şubesi, Lefkoşa Şubesi,

Akdoğan Şubesi, Karakum Şubesi, Girne Şubesi, Güzelyurt Şubesi, Gazimağusa Şubesi, Karaoğlanoğlu Şubesi, İskele Şubesi, Atina Şubesi, Gönyeli Şubesi, Rodos Şubesi, Gümülcine Şubesi, İskeçe Şubesi, Cidde Şubesi ve Tahran Temsilciliği

Ziraat Bankası Hakkında Kısa Bilgiler

Ziraat Bankası hakkındaki kısa bilgiler ise şunlardır;

-Genel müdürlük adresi: Doğanbey Mah. Atatürk Bulvarı No:8 06107 Ulus-Ankara

-Swift kodu: TCZBTR2A

-İşlem kodu: BİST: TCZB

-EFT kodu: 0010

-Banka kuruluş tarihi: 20 Kasım 1963

-Banka kurucusu: Ahmet Şefik Mithat Paşa

-Çalışan sayısı: 24.374

-Şube sayısı: 2979

-ATM Sayısı: 4163

4

İlk yorumu siz yapın

Yorumları Göster

Bir soru sorun veya tartışma başlatın