Ziraat Bankası Mobil Bankacılık Havale ve diğer işlemlerZiraat Bankası Mobil Bankacılık Havale, havale ücretleri, ziraat mobil havale nasıl yapılır işte detaylar: Ziraat Bankası tarafından yeni nesil bankacılık olarak duyurulan ve tüm akıllı cep telefonlarında uyumlu hale getirilen Ziraat Mobil, cepten ve akıllı cihazlardan tüm finans işlemlerini yürütmeye yarıyor. Başta para transferleri olmak üzere cep telefonu, internet, elektrik, doğalgaz, su faturası ödeme; vergi, ceza borçları ödeme; yatırım hesabı açma ve kapatma; kredi kartı görüntüleme ve borç ödeme gibi önemli işlemler Ziraat Mobil ile kolaylaşıyor.

Osmanlı’nın son dönemlerinde kurulan ve 1863 yılından itibaren finansal işlemler yürüten Ziraat Bankası, Cumhuriyet dönemine girilmesiyle beraber banka statüsüne girmiştir. Önceleri vatandaşlara yardım sandığı olarak hizmet veren Ziraat, banka statüsüne sahip olmasıyla büyük yatırımlara ve kredilere de ev sahipliği yaptı. 2000’li yıllarda yenilenen yüzü ile vizyonu hem de misyonu güncellendi. Buna göre tarım sektörüne verilen ağırlığın, tüm kesime kesimlere hitap eden bir banka olarak yapılanması arzulandı.

Ziraat Mobil ile Havale Nasıl Yapılır?

Ziraat Mobil ile cep telefonundan ya da akıllı cihazlardan havale yapmak için öncelikle havale kavramını iyi bilmek gerekir. Havale ile para transferi, aynı bankalar arasında para gönderimi anlamını taşır. Bizde yazımızda bir Ziraat Bankası hesabından diğer Ziraat Bankası hesabına nasıl para transferi yapılır ona bakmaktayız. Aynı banka içerisindeki para gönderileri havale adıyla bilinirken farklı bankalar arası para gönderimi ise EFT olarak bilinir. Bu konuyu açıklığa kavuşturduktan sonra Ziraat Mobil ile havale işlemine göz atalım.

Ziraat Mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra sağ tarafta yer alan sütunda tüm finansal işlemler yer alıyor. Uygulamanın bu sütununda üst sıralarda “Para Transferleri” kategorisi yer almaktadır. Para transferlerine tıkladığınızda ise alta açılır pencere çıkacaktır. Bu pencerede “Havale” “EFT” alanları yer alır. Havale seçeneğini seçerek ilerlemeyi sürdürüyoruz.

Havale seçeneğini seçtikten sonra karşımıza Ziraat Bankası alıcı hesap bilgileri alanı çıkmaktadır. Alıcı hesap bilgilerini önceden ilgili kişiden almanız gerekiyor. Alıcı bilgileri olarak IBAN ile ya da hesap numarası ile para transferi yapılmaktadır. Dolayısı ile karşı hesabın IBAN bilgisi ya da hesap numarası şart. IBAN ile gönderim yapmak nispeten daha kolaydır.

Ziraat Mobil ile havale yaparken alıcı ad ve soyadı, gönderilecek para tutarı, hesap numarası ya da IBAN bilgisi girildikten sonra onay istenir. Onay verildiği an işlem başlar ve karşı tarafa gönderilir.

Ziraat Mobil Havale Ücreti Ne Kadar?

Ziraat Mobil uygulaması kullanılarak yapılan havale işlemleri için banka 1 TL havale ücreti kesmektedir. 1 TL havale ücretinin birçok bankaya göre daha uygun bir ücret olduğunu söylemekte yarar var. Ayrıca bir istisna olarak Ziraat Bankasının sözleşmesi kapsamında Ziraat Banaksından maaş çeken memurlar ya da işçiler için havale ücreti talep edilmeyebilir. Bu durum çalıştığınız kurum ile Ziraat Bankası arasındaki maaş sözleşmesinde yazar.

Ziraat Mobil Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Akıllı cihazlardan Ziraat Mobil ile yapılan havale işlemleri aynı gün alıcı hesabına geçer. Uygulamada havale işlemi onaylandıktan sonra Ziraat Bankasında ilgili bir yetkiliye istem gönderilir. İlgili yetkili bu istemi inceler ve bilgileri teyit eder. Bilgiler teyit edildikten sonra genellikle 10 dakikadan daha kısa bir sürede para karşı tarafa geçmiş olur.

Alıcı Ziraat Bankası hesabında para görünmüyorsa ve alıcı kişi paranın gelmediğini iddia ediyorsa ilk yapılacak iş havale yapan hesaba tekrar giriş yapıp toplam para tutarına bakmaktır. Herhangi bir bilgi yanlış girildiğinde sistem parayı otomatik olarak iade edeceğinden para hesabınıza geri geldiyse, bilgileri tekrar teyit edip  doğru girerek yeni bir havale işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

26

İlk yorumu siz yapın

Yorumları Göster

Bir soru sorun veya tartışma başlatın