Ziraat Bankası Tüketici Kredisi şartları ve başvuruZiraat Bankası Tüketici Kredisi şartları ve başvuru: Tüketici kredileri günlük ve ömürlük planlar yapanlar için acil kredi ihtiyacını karşılayan bir kredi türüdür. Geleneksel olarak ihtiyaç kredisi adı ile anılan krediler Ziraat Bank tarafından tüketici kredisi olarak isimlendirilmiştir. İhtiyaç kredileri ya da diğer bir ifadeyle tüketici kredileri tüm ihtiyaçlara dönük olarak çözümler üretir.

Konut ve taşıt kredilerinin dışında farklı bir kategoride yer alan bu krediler küçük miktarlarda, orta miktarlarda ya da gelir durumuna göre büyük miktarlarda çekilebiliyor. Vatandaşların genellikle düğün, tadilat, güncel borçların ödenmesi, alışveriş, eğitim, işyeri açma, arsa satın alma giderleri vb. amaçlarla rağbet gösterdiği Ziraat Bankası tüketici kredisi farklı ödeme seçenekleri ve vade seçenekleri sunmaktadır.

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi Ürünleri, Şartları ve Başvuru Yolları

Ziraat Bankası tarafından farklı özelliklere göre “Tüketici Kredisi Ürünleri” adıyla kategorilere ayrılan Ziraat Bankası tüketici kredileri bulunmaktadır. Her tüketici kredisi kendi içerisinde spesifik özellikler barındırıyor. Çekilebilecek tüketici kredisi miktarı ise gelir durumu ile orantılı olarak makul ölçülerdedir. Gelir belgesi olmayanlar ya da sigortasız çalışanlar için yüksek miktarlarda tüketici kredisi olanağı ise bulunmuyor.

Toplamda 11 başlık altında toplayabileceğimiz tüm tüketici kredileri farklı başvuru şartları, farklı başvuru yolları, şartları ve özellikler içermektedir. Ziraat Bankası tüketici kredileri ayda bir ya da üç ayda bir ödeme imkanı ile müşterilere sunuluyor. Cazip bir ödeme kolaylığı gibi görünse de üç ayda bir ödemenin, ayda bir ödemeye göre biraz daha maliyetli olduğunu hatırlatmakta yarar var. Her ihtiyaca uygun olarak üretilen bu ürünlere bir göz atalım.

1) Tüketici Kredisi

Diğer avantajlı kredi başlıklarına uymayan tüm tüketici kredisi ihtiyaçları için genel bir başlıktır. Diğer başlıklara uymayan ihtiyaçlar için Ziraat Bankası Tüketici Kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bu kredi en fazla 48 ay vade seçeneği ile sunulmaktadır.

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi için şahsi veya maddi teminat aranmaktadır. Diğer bir ifadeyle bu krediyi çekmek isteyenlerden kefil ya da ipotek konulacak bir mal istenmektedir. Ziraat Bankası Tüketici Kredisi başvuru şartları arasında ise gelir belgesi mutlaka istenmektedir. Şuan için minimum 650 TL gelir şartı gözetilmektedir. Bu krediyi çekebilmek için internet sitesi üzerinden kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz. Diğer başvuru yolları ise şubeler, internet şubesi, Ziraat Mobil, çağrı merkezi, ATM.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

2) Masrafsız Tüketici Kredisi

Müşteriler kredi çekerken komisyon ücretlerinden yakınmaktadır. İstihbarat, haberleşme, kredi tahsis gibi farklı adlar altında talep edilen bu ücretler Masrafsız Tüketici Kredisi ile ortadan kalkıyor. 48 ay vade seçeneği bulunan bu krediyi çekebilmek için başvuru yolları sadece Ziraat Bankası şubeleri.

3) Tüketici Avans Kredisi

Ziraat Bankası’nda hesabınızın bulunması şartıyla Tüketici Avans Kredisi kullanabilirsiniz. Hesaba tanımlanan bu kredi için ödeme süresi maksimum 6 aydır. Bu krediyi çekebilmek için başvuru yolları sadece şubeler. Tüketici avans kredisi için istenen belgeler ise başvuru formu ve kimlik belgesi olarak yeterli görülmektedir.

4) OYAK Üyelerine Özel Tüketici Kredisi

OYAK’a üye olanlar diğer kredilere nazaran daha düşük faizle verilen bu krediyi kullanabilmektedir. 48 ay vade seçeneği olan krediden üyelerin eşleri de yararlanabiliyor. Krediyi çekebilmek için başvuru yolları sadece Ziraat Bankası şubeleridir.

5) Eğitim Kredisi

Eğitim kredisi 36 ay vade olanağı ile dershane, özel okul, üniversite, kurs ve tüm eğitim giderlerine yönelik masraflar için oluşturuldu. Kredi ücreti öğrenciye bakmakla yükümlü olan ailesinden birisine ya da yakınına verilmektedir. Öğrencinin gelir belgesi varsa ve bir yerde sigortalı çalışıyorsa kendisi de eğitim kredisi alabilir. Kredi ile birlikte hayat sigortası da yapılmaktadır. Eğitim kredisini çekebilmek için başvuru yolları ise sadece Ziraat Bankası şubeleri.

6) İpotekli Bireysel Finansman Kredisi

Herhangi bir gayrimenkul için ipotek işlemi karşılığında yüksek tutarlı tüketici kredisi verilmektedir. İpotekli Bireysel Finansman Kredisi için çekebileceğiniz maksimum kredi miktarını kendiniz hesaplayabilirsiniz. Ekspertiz değeri üzerinden konutta %80, işyerinde %75, arsada %50 para tutarına kadar kredi olanağı var.

Bu kredi beraberinde hayat, deprem, konut sigortasını da zorunlu kılmaktadır. 48 ay vade olanağı bulunan ipotekli bireysel finansman kredisi için başvuru yolları sadece Ziraat Bankası şubeleridir.

7) Arsa Kredisi

Arsa kredisi tutarı, satın alınacak arsanın %50 ekspertiz değerinden daha yüksek olamaz. Kredi süresince hayat sigortası da zorunludur. Ziraat Bankasından arsa kredisi başvurusu yapmadan önce arsanızın belediye hudutlarında olması gerektiğini ve imarlı olarak yer alması gerektiğini belirtelim. Bu krediyi çekebilmek için başvuru yolları ise sadece şubeler. Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek arsa yatırımlarınız için arsa kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

8) Yasa Kapsamındaki İpotekli Bireysel Finansman Kredisi

Herhangi bir eviniz ya da işyeriniz varsa ilgili konutu ipotek göstererek yüksek tutarlı kredi çekebilirsiniz. Çekilecek kredi için belirlenen kredi limiti ise konutun %80 ekspertiz değerinden yüksek olamaz. Yasa Kapsamındaki İpotekli Bireysel Finansman Kredisi için hayat, deprem ve konut sigortaları yapılmaktadır. Bu krediyi çekebilmek için başvuru yerleri sadece Ziraat Bankası şubeleridir.

9) Yasa Kapsamındaki İpotek Teminatlı Kredi Transferi

Eğer başka bir bankadan konut kredisi çektiyseniz ve daha uygun faiz sunan Ziraat Bankasına geçerek daha az ücret ödemek istiyorsanız bu kredi tam size göre. Konutun bitmiş olması fark etmeden konut ekspertiz miktarının %80’ine kadar kredi imkanı var.

Kredinin vade süresi 48 aydır ve kredi süresince hayat, konut, deprem sigortaları yapılacaktır. Krediyi çekebilmek için başvuru yolları ise sadece şubeler. Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek masrafsız tüketici kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

10) Bireysel İşyeri Kredisi

Bireysel İşyeri Kredisi 120 ay vade imkanı ile en uzun vadeli tüketici kredisi konumundadır. Satın almak istediğiniz işyerinin %75 ekspertiz değerine kadar kredi sunulmaktadır. Örneğin satın almak istediğiniz işyeri 100.000 TL ise gerekli şartları taşımanız koşuluyla Ziraat Bankası size 75.000 TL iş yeri kredisi sunar.

Bireysel işyeri kredisi için teminat olarak ise işyerine ipotek koyulmaktadır. Kredi süresince hayat, deprem, işyeri sigortası yapılacaktır. Bu krediyi çekebilmek için başvuru yolları ise sadece Ziraat Bankası şubeleridir.

11) Ortak İşyeri Kredisi

En fazla vadesi bulunan tüketici kredilerindendir. Çoklu ortaklık ile işyeri satın almak isteyenlere, işyerinin %75 ekspertiz değerine kadar kredi sunuluyor. Bu krediden yararlanabilmek için ortaklık yapısının 2 ile 5 arası kişiden oluşması gerekiyor. 5 ortağın hepsi krediye başvuru yapabileceği gibi sadece 1 tane ortağın başvuru yapması da izin verilen durumdur.

Ortak işyeri kredisi karşılığında işyerine ipotek koyulmaktadır. Olası borç ödememe durumlarında işyerine ipotek geleceğini şimdiden belirtelim. Bu krediyi çekebilmek için başvuru yolları ise sadece Ziraat Bankası şubeleri.

3

İlk yorumu siz yapın

Yorumları Göster

Bir soru sorun veya tartışma başlatın